Prieš žengiant į sveikatos pasaulio subtilybes

Mūsų sveikata susideda iš kelių dedamųjų. Dalį jų galime kontroliuoti, dalies – ne. Kokios gi jos?

Jūratė Gedvilaitė - Banienė

3/30/2022

Visų pirma, organizmo ląstelėms reikalingos maistinės medžiagos – baltymai, riebalai, angliavandeniai - šiuos pavadinimus visi tikrai esate girdėję - ir vitaminai bei mineralai. Visą šį spektrą gauname iš maisto, kurį suvalgome. Ir ką gi mes valgome? Ar tai, kas atsiduria skrandyje, yra tinkama mūsų puikiai savijautai, energijai ir nuotaikai palaikyti? Suvalgėme morkų salotų. Ką iš jų gavo ląstelės? Ogi natrio, kalio, vitamino C, kalcio, magnio, šiek tiek geležies ir vitamino B6, šiek tiek skaidulų ir net cukraus. Ir taip su viskuo, ką sukramsnojame, o sukramtyti pageidautina laabai gerai. :))

Esu įsitikinusi, kad ne visi susimąstome apie valgomo maisto suteikiamą vertę mūsų sveikatai. Net ir turint reikalingą informaciją ne taip paprasta savo turimus maisto gaminimo įpročius ir racioną pakeisti. Sakysite, o kam to reikia, gal ir taip gerai maitinuosi? Gali būti. Tačiau, jei atkreipsime dėmesį į susirgimų statistiką šalyje (tai liečia ir viso pasaulio žmones), darosi akivaizdu, kad sveikatos problemų ne mažėja, o daugėja, parduodamų vaistų kiekiai išaugo kartais. Nelįsiu į konkrečius skaičius, manau, kad patys tai matote ir susiduriate kasdien. Užaugau nedideliame mieste – Kėdainiuose. Visame mieste tuomet buvo tik kelios vaistinės. Dabar jų yra apie dvidešimt, jei gerai suskaičiavau. Ar tai parodo mūsų gerėjančią sveikatą? Vargu… Asmeniškai mane baugina perkami vaistų kiekiai. Besaikis vaistų vartojimas sukelia aibę papildomų problemų: psichologinę priklausomybę vaistams (tai liečia raminamuosius, psichotropinius vaistus), vaistai gali sukelti daugybę šalutinių poveikių ir įvairių papildomų negalavimų, apsunkina kepenų, skrandžio, inkstų ir kitų organų veiklą.

Tačiau grįžkime prie maisto... Tai sritis, kurią galime valdyti. Ko pageidautų mūsų širdelė, kas suaktyvintų smegenų veiklą, ko reiktų skrandžiui, kad jis sugebėtų suvirškinti gaunamą maistą, apie visa tai dar daug kalbėsime sekančiuose įrašuose. Atsakymų ieškome knygose, straipsniuose, seminaruose. Visa ši atrasta informacija svarbi mums pačioms, tačiau dalinsimės ja ir su Jumis. Tikiuosi, atrakinsime sveikatos lobių skrynelę!

Ir dar! Nepamirškime, kad mūsų kūnui reikia judesio, gerų minčių, kuo daugiau juoko ir dar – artimo santykio su šeima, draugais ir bendraminčiais! Visi šitie dalykai suteikia mūsų gyvenimui prasmės ir laimės. Tuomet galėsime lengviau išgyventi tuos momentus, kurių negalime pakeisti - įvairios krizės, netektys, politinės situacijos ir pan..

Iki greito!