SOS - ŽARNYNAS

Mūsų žarnynas – tai atskiras pasaulis mūsų organizme, kuriame vyksta savas gyvenimas. Pirmoji pasakojimo dalis apie žarnyno veiklą, jo sveikatos svarbą ir kitas aktualijas šia tema.

Jūratė Gedvilaitė - Banienė

4/25/2022

Šiandien pradėsiu nuo anekdoto – istorijos, kurią išgirdau labai seniai ir kuri labai tinka mano šiandieniam įrašui:

Susiginčijo kartą žmogaus kūno dalys, kuri iš jų svarbiausia. Aš esu galva, aš viską nusprendžiu – iš paties viršaus pasigirdo balsas. Bet kiek yra pusgalvių, o jie kažkaip gyvena, neretai dar ir geriau – nesutiko širdis. O va jeigu aš nors trumpam sustočiau, tai visiems jums – galas. O kas gi viską padaro, kas jūs be mūsų – viena per kitą pradėjo rankos. O kas jus visus nešioja – neatsiliko ir kojos. Tik "kakutis" žarnose tylėjo nuščiuvęs. Bet galiausiai įsidrąsino ir jis – kai aš neišeisiu visą savaitę, tada pažiūrėsime kas čia svarbiausias…

Apie šią kūno dalį – žarnyną - nesusimąstome tol, kol šis puikiai atlieka savo darbą. Na, ką ten per daug galvoti apie tai... Bendraujant, tema apie pilvo pūtimą, užkietėjusius ar atvirkščiai, per daug atlaisvėjusius, vidurius, ne pati populiariausia. Nemaloniai „kvepianti“ tema. Tačiau ji be galo svarbi ir pasidomėti žarnyno veiklos ypatumais labai rekomenduoju ne tik tuomet, kai užspaudžia nemalonios problemos. Žarnyno svarbą galiu palyginti su padangų svarba automobiliui. Automobilio galia, sukimo momentas, valdymas tiesiogiai susiję su padangomis. Jei galvojame, kad automobilio elektronika išgelbės sudėtingose situacijose, smarkai klystame. Jei padangoms nebūsime skyrę atitinkamo dėmesio, tik laiko klausimas, kada tai mums sugrįš nuostolių pavidalu...

Todėl keletą įrašų skirsiu šiai svarbiai mūsų organizmo daliai. Jei jau visai rimtai, tai ne vienas organas, o visa sistema, kuri glaudžiai bendradarbiauja tarpusavyje ir tiesiogiai komunikuoja su racionaliausiu mūsų organu – smegenimis. Pradedant burnos ertme, seilių liaukomis, rykle, toliau seka stemplė, skrandis, kepenys, tulžies pūslė, kasa, ir baigiant žarnynu, kurio karalystei priklauso dvylikapirštė, plonoji, gaubtinė ir tiesioji žarnos, su prisiglaudusiu apendiksu ir akląja žarna.

Mūsų žarnynas – tai atskiras pasaulis mūsų organizme, kuriame vyksta savas gyvenimas. Jame įsikūrę trilijonai mikroorganizmų, nuo kurių veiklos priklausys, kokios nuotaikos atsibusime, kaip susitvarkysime su peršalimo ligomis, alergijomis ir kitomis problemomis. Netgi svorio niuansus apsprendžia būtent žavieji žarnyno gyventojai. Todėl jei norime išsaugoti ar pagerinti savo sveikatą ir emocinę būseną, privalome pasirūpinti mikrobioma (vidiniu žarnyno pasauliu). Puiki žinia ta, kad net jeigu patys išbalansavome žarnyno mikrobiomą ne gerųjų bakterijų naudai, pakeitę mitybą galime atstatyti tai, ką sugadinome. O ar žinojote, kad žarnynas turi savo nervų sistemą? Skrandyje ir žarnyne yra apie 100 mln. nervinių ląstelių, kurios nėra susiję su centrine nervų sistema. Taigi, informacija iš virškinamojo trakto eina į smegenis, o ne atvirkščiai. Štai todėl jaudulys, dirglumas sukelia atitinkamas reakcijas ir priverčia ne kartą apsilankyti tualete. 😉

Apie tai, ko reikia mūsų žaviajai mikrobiomai ir kas jai kenkia – kitame mano įraše... o dabar, pasirūpinkite savo žarnynu!